Preloader Close
Op.Dr.Yağmur IŞIN

Halluks Rigitus

Ayak başparmağının tarak kemiği ile birleştiği eklemin kıkırdağında aşınma sonrası meydana gelen eklem hareket kaybıyla giden sert parmak da denilen hastalıktır. Ayakbaşparmakta hareket kısıtlılığı, kemik çıkıntısı , ayakkabı giyememe gibi sorunlar görülebilir. Hastalar özellikle başparmak sırtında ağrılı ve ele gelen sertlik hissedebilir. Hastalar parmakları bükemedikleri için parmak ucu yürüme gibi aktiviteler yapamazlar. İyi bir muayene ve ayak grafisi ile bu hastalığa tanı koyulabilir.

 

Bu hastalığın ilk tedavisi aktivite modifikasyonu, eklem içi ejeksiyon ve bazı ortezlerin kullanımıdır.

 

İleri evre halluks rigidusta veya konservatif tedaviye cevap vermeyen olgularda ameliyat seçenekleri düşünülebilir. Ameliyat seçenekleri çok geniştir, hasta yaşına aktivite düzeyine göre hangi işlem yapılacağı doktor ile birlikte karar verilmelidir.

 

Eklemde oluşan şişlik yani kemik çıkıntıları ameliyat ile hafif olgularda alınabilir. Bu işlem hafif vakalarda oldukça başarılıdır. İlerlemiş olgularda ise bu ekleme dondurma, protez, veya kemik düzeltme ameliyatları yapılabilir. Bu bölgeye yapılacak ameliytalar sonrası hastalara topuk temaslı yürüme hemen başlanabilir.