Preloader Close
Op.Dr.Yağmur IŞIN

Robotik Diz Protezi

Robotik Diz Protezi

Robotik cerrahi ile tam diz protezi, günümüzde modern mühendislik dalları ile ileri tıbbi teknolojinin birleşmesi sonucu ortaya çıkan, cerraha hastanın anatomisine uygun diz protez yerleşimini tasarlama ve uygulama olanağını veren ileri düzey teknolojidir. Yeni nesil robotik diz protezi cerrahisi sistemi ile ameliyat sırasında implantların yerleştirileceği kısımlar ve implant hareketleri bilgisayarda veri olarak toplanır. Diz ekleminin anında ve bire bir 3 boyutlu tasviri yapılarak cerraha ameliyatı en ince detayı ile planlanma ve uygulama olanağı sağlanır. Cerrahın kontrolü altında yapılan robotik cerrahi yöntemi ile hata payı ortadan kalkarken, ameliyat sonrası iyileşme süreci daha kısa, daha ağrısız ve daha kolay olur. 

Robotik Cerrahi İle Tam Diz Protez Ameliyatı Nasıl Yapılır? 

Robotik eklem protez cerrahisinde kullanılan yeni nesil robotik cerrahi sistemi ile ameliyat sırasında dizin anatomik verileri toplanarak yatay ve dikey planlarda 3-boyutlu modeli oluşturulur. Bu veriler ile oluşturulan 3-boyutlu model sayesinde cerrah, en uygun ölçüde ve açıda implantı yerleştirir. Böylece, ameliyat öncesi tomografi çekimi gerekmediğinden hasta radyasyona maruz kalmaz. Ameliyat sırasında cerrah işlemi gerçekleştirirken robotik sistem cerraha görsel, işitsel, fiziksel olarak kılavuzluk eder. Cerrah, hastanın anatomik özelliklerine göre hazırlanmış plana uygun olarak ameliyatın yapılmasını sağlar. Tecrübeli bir ortopedik cerrahın bile manuel olarak implant pozisyonlarını ayarlarken bir miktar yanılma payı bulunmaktadır. Robotik sistem ile ameliyat sırasında dizin bütün kıvrılma açılarında implantların uyumu kinematik olarak değerlendirilir. Doğru diz kinematikleri ve yumuşak doku dengesini sağlamak için ameliyat sırasında gerçek zamanlı ayarlama da yapılır. Böylece cerrahi işlemin hastanın kendi anatomisine özel olarak, son derece hassas ve yüksek doğrulukta başarılmasını sağlar. Ameliyatı cerrah gerçekleştirirken robotik sistem cerrahın planlama dışına çıkmasına ve hata yapmasına engel olur. Bu durum ileride istenmeyen mekanik komplikasyonların gelişme riskini de azaltır.


Robotik Tam Diz Eklem Protez cerrahisinde doku travmasının minimum olması ve sağlıklı kemiklerin maksimum korunması sonucu, hastanın daha hızlı ve daha ağrısız iyileşip, günlük hayatına daha çabuk dönmesi sağlanır. Genellikle ameliyattan sonra aynı gün veya ertesi gün destekle yürümeye başlanır. Hastalar genel sağlık durumlarına göre, birkaç hafta sonra günlük yaşamlarına dönerler. Tüm protez implantlarının hastanın vücut ağırlığı, aktivite düzeyi ve şekli, kendi kemik yapısının kalitesi ve doktorunun tavsiyelerine uyması gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişen, beklenen bir ömrü vardır. Robotik cerrahide teknik ölçümlerin yüksek doğruluk ve duyarlılıkta hesaplanıp, her hastaya özgü olarak implantın en ideal anatomik pozisyonda yerleştirilebilmesi, implantta daha az aşınma ve gevşemeye neden olarak protez ömrünün uzamasına katkıda bulunur. İleri düzeyde gelişmiş robotik teknoloji detaylı planlama ile hastaya özgü, tutarlı, tekrarlanabilir cerrahi işlemin yapılmasını sağlayarak Tam Diz Protez işleminde hata riskini azaltır ve cerrahın başarı oranını yükseltir. 


Robotik Cerrahi İle Yapılan Tam Diz Protezinin Avantajları 

• İleri düzeyde gelişmiş robotik teknoloji kullanımı 
• Yüksek çözünürlüklü, hastaya özgü görüntüleme sistemi ile ameliyat esnasında detaylı planlama olanağı 
• Doku travmasının minimum olması 
• Sağlıklı kemik stokunun korunması 
• Dizdeki tüm bağların korunması 
• Daha doğal bir diz hissi vermesi 
• Daha hızlı ve daha ağrısız iyileşme 
• Günlük hayata daha çabuk dönebilme 
• İmplantların yüksek doğrulukta yerleştirilmiş olması nedeni ile protezin ömrünün uzaması