Preloader Close
Op.Dr.Yağmur IŞIN

Tetik Parmak

Elllerimizde en sık görülen hastalıklardan bir tanesidir. Vücudumuzda ayak parmaklarımızın el parmaklarımızın hareketleri sağlayan deri altında kendimizin de hissedeceği kayarak hareket yapan tendonlar mevcuttur. Tendonlar (kiriş) kayarken belli bir hatta gitmesini sağlayan köprü (pulley) yapıları mevcuttur. Tendon bu köprü altında sıkıştığında tetik parmak adlı durum söz konusu olur. 

Tetik parmak tüm yaş gruplarında görülebilir. Nedeni çoğu zaman belirlenemez, erişkinlerde kullanma alışkanlıkları ve sistemik hastalıklarla ilişkilendirilebilir. 

Muayenede parmakta takılma , diğer parmaklar açılırken tetik parmak olan ise tam açılmaz veya belli bir dereceden sonra tetik gibi birden açılır.

Avuç içinde tendonun sıkıştığı yerde ele bir kabartı gelebilir. 

Tedavide ilk basamakta enjeksiyon yapılabilir. Enjeksiyon yaparken kortizol ve anestezik maddeler kullanılır. Tendon kılıfı içine yapmaya çalışılır. Bu yöntemde kortizol tendonu zayıflatabileceği için çok sık tercih edilmez. 

Tetik parmak cerrahisinde ise lokal anestezi ile küçük bir kesi vasıtasıyla yukarıda belirtilen köprü yapı gevşetilir. Bu işlem için erişkin hastaların aç kalmasına gerek yoktur, günübirlik lokal yapılan bir işlemdir. Hasta günlük işlerine hemen geri dönebilir.