Preloader Close
Op.Dr.Yağmur IŞIN

Kalça Protezi

Kalçamızda femur kemiği topuz gibidir ve bu topuz leğen kemiğinde kendine uygun bir oyuğa oturmaktadır. Bu eklemin anatomisi bozulduğunda hastalar kalçalarında ağrı hisseder ve yaşam kalitesi düşer. Kalça protezi, genellikle kalça eklemini ileri derecede çeşitli nedenlere bağlı olarak işlevsiz hale getiren kireçleme, avasküler nekroz denilen kalça kemiği başının ölümü, kalça eklemi kırıklarında, romatolojik hastalıklarda, kalça çıkığı sekelleri gibi durumlarda kullanılabilir.

 

Protez uygulanırken kalça eklemi açılır femur başı çıkarılır, yerine metal bir sap koyulur ve topuzu oluşturmak için bu sapa, hasta yaşı ve aktivite düzeyine göre seçim yapılacak polietilen, seramik metal gibi maddelerden oluşacak top şeklindeki parça yerleştirilir. Aktif hastalarda leğen kemiğindeki topuza uyumlu oyuk şeklindeki bölge de kap şeklindeki parçayla değiştirilir. Sonra bu komponentler birleştirilir.

 

Özel durumlar harici hastalar kalça protezi ameliyatı sonrası gün basarak yürüyebilir. Rehabilitasyon ise ameliyattan sonraki gün hemen başlanmalıdır.